UPS - VFI

VFI – VOLTAGE AND FREQUENCY INDEPENDENT

(FREKVENČNĚ A NAPĚŤOVĚ NEZÁVISLÉ ZDROJE)
(TRUE ON-LINE DOUBLE CONVERSION)

UPS VFI pracují na principu dvojité konverze, kdy vstupní síťové napětí se nejprve usměrní řízeným usměrňovačem a následně se rozstřídá vysokofrekvenčním DC / AC převodníkem (invertorem) na výstupní sinusové napětí o přesném kmitočtu 50 (60) Hz.

Tento princip zabezpečí dobrou stabilitu výstupního napětí i při změnách vstupního napětí nebo zatížení a filtraci poruch přicházejících po síti jako jsou pulzní přepětí, vysokofrekvenční šumy, neharmonické zkreslení apod.
Z důvodu potlačení rušení je vstup i výstup zdroje vybaven filtry.

Energie v zálohovém režimu se odebírá z baterií, které jsou u malých UPS do 10kVA většinou umístěny společně s elektronikou v jedné skříni.

V případech dlouhodobých výpadků síťového napětí lze zajistit nepřetržité napájení zátěže předřazením motorgenerátoru před UPS (tato kombinace se většinou nazývá jako ENERGOCENTRUM).

Po obnově sítě se baterie automaticky nabíjejí.

Zařízení obsahuje manuální i elektronický by-pass (obtok), který spojuje výstup UPS s jeho vstupem. Tato funkce zajistí v případě přetížení UPS na výstupu elektronické přímé propojení na síť – tím se zabrání zničení UPS.
Manuální by-pass – toto spojení se děje po zásahu obsluhy, a to např. v případě servisního zásahu, profilaktiky zdroje apod.

Celá činnost UPS je řízena mikroprocesorem. Mimo funkci samotného řízení činnosti umožňuje komfortní obsluhu zdroje a signalizaci stavu.

U mnoha UPS lze zdroj monitorovat i na větší vzdálenosti, a to prostřednictvím monitorovacího panelu, počítače apod.

Komunikace s napájeným počítačem je možná se všemi běžně dostupnými operačními systémy.

+420 733 313 311